
2025. Húsvét - bélyeg
Megjelenés: 2025.03.18.
A Magyar Posta forgalmi bélyeg kibocsátásával köszönti a kereszténység legnagyobb ünnepét, a húsvétot. Az értékjelzés nélküli, Belföld felirattal ellátott, öntapadós bélyegen és a hozzátartozó borítékon, illetve bélyegzőn a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum tulajdonában lévő, XV. századi gótikus stílusú kehely látható.
Az újdonság Kara György grafikusművész tervei alapján a Codex Értékpapírnyomda Zrt.-ben készült. Megvásárolható 2025. március 18-tól a Filapostán, a filatéliai szakszolgálatokon, egyes postahelyeken és a Magyar Posta internetes áruházán keresztül.
A húsvét a kereszténység ünnepe. Az Újszövetség szerint Jézus – pénteki keresztre feszítése tán – a harmadik napon, vasárnap feltámadt. Kereszthalálával megváltotta minden ember bűnét, feltámadásával pedig győzelmet aratott a halál felett. A húsvét Jézus feltámadása, a kereszténység legnagyobb ünnepe.
A XV. századból származó gótikus kehely aranyozott ezüst vésett aljú zománc díszítéssel, melyen neobarokk stílusú kiegészítések is láthatók. Jankovich Miklóstól (1772–1846), a híres műgyűjtőtől, a rácalmási plébániára került kelyhet Prohászka Ottokár székesfehérvári püspök (1905–1927) a saját költségén restauráltatta és a székesfehérvári szemináriumnak adomá-
nyozta.
A püspök nagylelkű gesztusát a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum gyűjteménye megalapításának tekintjük, mely az ország első egyházmegyei gyűjtőkörű múzeumaként 1938 -ban nyílt meg. A kehely kosarán egymásba kapcsolódó kör alakú mezőkben Jézus életének jelenetei láthatók.
Az angyali üdvözlet, Krisztus születése és a háromkirályok imádása utánJézus keresztvitele, a sírjában álló Krisztus, majd a kezével a feltámadt Úr oldalsebét érintő hitetlen Szent Tamást ábrázoló jelenet zárja a domborművek sorát.
A 2025. évi húsvéti bélyegen a sírjában álló Krisztust ábrázoló dombormű részlet szerepel. Az 50 bélyegképet tartalmazó nyomdai ív felső ívszélét vonalkód, további felületeit magyar, an-
gol, német és francia nyelvű ünnepi feliratok teszik érdekesebbé.
A bélyegek ívből való kivételét a nyomdailag előzetesen eltávolított vonalháló segíti. Az 50 bélyegképes ív flexo nyomdai eljárással készült. Az elsőnapi bélyegzésű alkalmi boríték (FDC) és a rajta található bélyegző lenyomatának fő eleme a teljes kehely, körülötte a szentségtartó misztikus kisugárzását imitáló vonalrajzolattal és a húsvét felirattal. A kehely a kegyelem, a hit és a bűnbocsánat jelképe, mióta Krisztus elfogadta a szenvedését és megalapította az Eucharisztiát.
Vedd meg most, az 1972. Európai szemész kongresszus vágott bélyegsort! >>