Szolnoki Szigligeti Színház - Bélyeg
A Magyar Posta promóciós személyes bélyeg kibocsátásával köszönti a Szolnoki Szigligeti Színházat. A Saját bélyegem személyes bélyeg szelvényrészének megnyomtatásával készült filatéliai újdonságot 35.000 példányban a Pénzjegynyomda gyártotta és 2022. szeptember 16-tól megvásárolható
Szolnokon 1822 telén volt az első színielőadás, de akkor még csak egy pajta adott otthont az erre járó vándortársulatoknak. 1912. április 20-án avatták fel az egykori színházépületet, melyet Spiegel Frigyes és Englerth Károly budapesti építészek terveztek, és Bede Antal szolnoki építési vállalkozó irányításával nem egészen egy év alatt építettek fel szolnoki és rákóczifalvai kőművesek. A Szolnoki Városi Színház már az 1920-as években felújításra szorult, amire 1926-27 között sor is került. A második világháború alatt komoly sérülések érték az épületet. 1946-47-ben az okvetlenül szükséges javításokat elvégezték, így az intézmény színi-körzeti beosztással, befogadó színházként működött egészen 1954-ig, az önálló társulat megalakulásáig, 1949-ig a kecskeméti, majd 1952–54 között a békéscsabai társulattal közösen. Szigligeti Ede nevét 1954-es önállósulásakor vette fel. Az 1960-as évekre újbóli rekonstrukció vált szükségessé. Az átépítés 1963-ban fejeződött be, és Szigligeti Ede Liliomfi darabjával nyitották meg a részben újjáépített színházat. 1989-ben az épületet életveszélyessé nyilvánították, mely teljes átalakuláson ment át: mind belsőleg, mind külsőleg teljesen átépítésre került. Az épület építésztervezője Siklós Mária, belsőépítésze Schinagl Gábor volt. Az új színházat 1990. április 11-én avatták fel. 2018 szeptemberében ismét döntés született az épület felújításáról, mely 2022-ben zárult le. (Forrás: szigligeti.com, wikipedia.org)
A bélyeghez tartozó szelvényen a Szolnoki Szigligeti Színház főhomlokzata látható. Az alkalmi boríték alnyomatán a nézőtér és a csillár alkotja a grafikai kompozíciót, az előtérben pedig – Pogány Gábor Benő szobrászművész alkotása – a színház névadója, a neves drámaíró és színpadi rendező, Szigligeti Ede egész alakos szobra található. A bélyegzőben az intézmény logója jelenik meg.